ARCHIWUM. Szczecin. Wydarzenia. Środy z historią Szczecina. 19.02.2014. Ruch nazistowski w Szczecinie i wizyta Adolfa Hitlera w mieście w czerwcu 1938 roku @ Muzeum Narodowe w Szczecinie
12/02/2014Szczecin, środy z historią Szczecina, Muzeum Historii Szczecina, Muzeum Narodowe w Szczecinie, Adolf Hitler, w Szczecinie
WYDARZENIE: Środy z historią Szczecina
TEMAT: Ruch nazistowski w Szczecinie i wizyta Adolfa Hitlera w mieście w czerwcu 1938 roku
GDZIE: Muzeum Historii Szczecina
Oddział Muzeum Narodowego w Szczecinie. Ul. Księcia Mściwoja II 8. SZCZECIN
KIEDY: 19 LUTY 2014 (środa), GODZ. 17:00
BILETY: wstęp wolny
Spotkanie z dr. Wojciechem Wichertem „Ruch nazistowski w Szczecinie i wizyta Adolfa Hitlera w mieście w czerwcu 1938 roku”, które odbędzie się w ramach cyklu „Środy z historią Szczecina”.
Pruska prowincja Pomorze stanowiła jeden z bastionów tworzącego się ruchu narodowosocjalistycznego. Historia NSDAP (Narodowosocjalistycznej Niemieckiej Partii Robotników) w Szczecinie nabrała rozpędu, kiedy w 1931 roku do stolicy prowincji została przeniesiona z Greifswaldu centrala partii w regionie.
Po 30 stycznia 1933 roku, wraz z objęciem przez Adolfa Hitlera rządów w Niemczech, urzędujące w mieście władze prowincji na czele z gauleiterem Wilhelmem Karpensteinem, a później Franzem Schwede-Coburgiem przystąpiły do wprowadzania nowych porządków opartych na terrorze wobec przeciwników polityczno-ideologicznych oraz „ujednolicaniu” życia społecznego.
Najważniejszym propagandowym wydarzeniem w dziejach pomorskiej NSDAP była wizyta Hitlera w dniu 12 czerwca 1938 roku z okazji zjazdu partii okręgu pomorskiego.
Pobyt Hitlera w Szczecinie ma również współczesne konotacje, gdyż wielu mieszkańców miasta uważa, iż Hitler nadal piastuje tytuł honorowego obywatela Szczecina. Nadany mu on został już 4 kwietnia 1933, zaś godność tę odebrał dopiero w czasie wizyty w czerwcu 1938 roku.
Podczas lutowego spotkania w ramach cyklu „Środy z historią Szczecina” prelekcję wygłosi dr Wojciech Wichert, który przedstawi dzieje miejscowego NSDAP oraz najważniejsze wydarzenia społeczno-polityczne z życia miasta pod panowaniem nazistów w latach 1933-1945.