ARCHIWUM. Szczecin. Koncerty. 23.02.2015. Szczecińskie Wierszogranie: Mikroklimat @ Klub Muzyczny Browar Polski
17/02/2015Zespół Mikroklimat pochodzi z muzycznej Krainy Łagodności. Wykonuje głównie piosenki balladowe, w których można znaleźć elementy jazzu, bluesa, muzyki folkowej. Ich specjalność to piosenka pozytywna, taka, która pomaga ładniej uśmiechnąć się do życia…
Koncert: Mikroklimat
Szczecińskie Wierszogranie
Gdzie: Klub Muzyczny Browar Polski. Ul. Dworcowa 20. Szczecin
Kiedy: 23 lutego 2015 (poniedziałek), start godz. 19:00
Bilety: 20 zł (przedsprzedaż), 25zł (w dniu koncertu)
Kolejna odsłona koncertu w ramach cyklu Szczecińskie Wierszogranie.
Tym razem na scenie Klubu Muzycznego Browar Polski usłyszymy Mikroklimat.
„Mikroklimat” – to w zasadzie małżeństwo, Barbara Sobolewska i Stanisław Szczyciński, z „przyległościami” – muzycy, współkompozytorzy, a nawet muzykujące dzieci.
Ona – Barbara, w branży balladowej zwana Basią, jest poetką i wokalistką wyróżniającą się delikatnym, łagodnym, bardzo kobiecym brzmieniem głosu. Poza sceną – to bardzo silna, dość kategoryczna osobowość.
Stanisław jest raczej kompozytorem muzyki poważnej i to bardzo ciekawym, bo odważnie spełniającym się w dziedzinie muzyki religijnej i kościelnej. Łagodny, ciepły, życzliwy człowiek…
Wspólnie prowadzą dom i własną agencję koncertową, wybili się na niezależność. Sami wydają płyty ze swoimi piosenkami. Nagrywają też muzykę instrumentalną. Grają koncerty i nagrywają płyty z muzyką religijną, jak „Tobie chwała!”, „Missa de Angelis a.d. 1995” i „Pasja wg Św. Jana” kompozycji Stanisława Szczycińskiego.
Barbara Sobolewska – to autorka większości tekstów piosenek „Mikroklimatu”, również twórczyni muzyki kilku z nich. Swoje pierwsze piosenki napisała wspólnie ze swoim bratem Jankiem Sobolewskim i wykonali je wspólnie, zdobywając laury na Giełdzie Piosenki Turystycznej w Szklarskiej Porębie w 1974 roku. Razem z bratem i przyjaciółmi, Leszkiem Mateckim i Stanisławem Szczycińskim, napisali kolejne piosenki prezentując je na festiwalach piosenki turystycznej. W tych czasach powstały takie piosenki jak „Niedogotowana manna”, „Mokro”, „Za potarganym zbożem”, „Błękitny czas” i wiele innych. Po ukończeniu studiów anglistycznych w Instytucie Lingwistyki Stosowanej na Uniwersytecie Warszawskim zaczęła swoją działalność pedagogiczną, którą uprawia do dziś. Równolegle jednak było zawsze śpiewanie. Muzykę klasyczną Basia śpiewała w kameralnym zespole „Ars Antiqua” i „Cantus Firmus”, a muzykę rozrywkową głównie w czasie paroletniego pobytu w Norwegii, gdzie występowała razem ze swoim mężem Stanisławem Szczycińskim, i gdzie po wygraniu konkursu w Hoyanger dokonała nagrań dla radia norweskiego. Rozdział norweski zwieńczony został nagraniem płyty „The White Hotel” z piosenkami napisanymi w czasie pobytu w miejscowości Balestrand na zachodzie Norwegii.
W 1994 roku wspólnie z Leszkiem i Stanisławem założyli „Mikroklimat”. Dziś Barbara w dalszym ciągu łączy swoją pracę jako nauczycielka angielskiego w gimnazjum z działalnością artystyczną.