ARCHIWUM. Szczecin. Koncerty. 17.11.2014. Szczecińskie Wierszogranie: Waldek Mieczkowski @ Klub Muzyczny Browar Polski

ARCHIWUM. Szczecin. Koncerty. 17.11.2014. Szczecińskie Wierszogranie: Waldek Mieczkowski @ Klub Muzyczny Browar Polski

11/11/2014 0 przez Imprezy w Szczecinie

Szczecin, koncert, Szczecińskie Wierszogranie, Waldek Mieczkowski, koncerty, w Szczecinie

Szczecin, koncert, Szczecińskie Wierszogranie, Waldek Mieczkowski, koncerty, w SzczecinieKoncert: Waldek Mieczkowski
Szczecińskie Wierszogranie
Gdzie: Klub Muzyczny Browar Polski. Ul. Dworcowa 20. Szczecin
Kiedy: 17 listopada 2014 (poniedziałek), start godz. 19:00
Bilety: 20 zł (przedsprzedaż), 25zł (w dniu koncertu)

W poniedziałek (17.11.2014) w szczecińskim klubie Browar Polski kolejny koncert w ramach cyklu Szczecińskie Wierszogranie. Tym razem na scenie zobaczymy Waldka Mieczkowskiego.
Waldek Mieczkowski pochodzi z Białegostoku. Tam zaczynał swoją przygodę ze śpiewaniem i żeglowaniem.

Wstąpił do 9 Białostockiej Drużyny Wodnej „Błękitna Dziewiątka” i w ten sposób związał się także z harcerstwem, co doprowadziło go do funkcji komendanta CWM i wieloletniego kapitana flagowego żaglowca ZHP – s/y „Zawisza Czarny”.

Jako szantyman Waldek zaczynał 1979 roku, kiedy w swoim rodzinnym mieście założył zespół bez nazwy, z którym zdobył Grand Prix białostockiego festiwalu Kopyść. W następnych latach wraz zespołem Wielka Prowizora wykonywał przede wszystkim repertuar z kręgu piosenki studenckiej i turystycznej. Szlify jako szantyman zdobywał w legendarnym już zespole Packet, a następnie równie sławnym Smugglers, którego był współzałożycielem.

Równolegle Waldek czynnie uprawiał żeglarstwo morskie. Jego poważna przygoda z morzem rozpoczęła się w 1984 roku od udziału w Operacji Żagiel na pokładzie „Zawiszy Czarnego”.

Wówczas uczestniczył w słynnej akcji ratowniczej w pobliżu bermudów, podczas której podjęto rozbitków z tonącego żaglowca „Marquez” uderzonego białym szkwałem.

W początkach lat 90. Waldek pływał jako zawodowy marynarz na żaglowcu PAN „Oceania”, który odbywał rejsy do stacji badawczej na Spitzbergenie. Od 1994 roku został kapitanem „Zawiszy Czarnego”, flagowego żaglowca ZHP i w tym samym roku poprowadził transatlantycki rejs „Zawiszą” do Ameryki Północnej, podczas którego Zawisza przeszedł także Wielkie Jeziora Amerykańskie. Natomiast w roku 1999, podczas wyprawy harcerskim żaglowcem do Ameryki Południowej (w jednym z etapów uczestniczył zespół Klang), dwukrotnie opłynął Przylądek Horn. Co ciekawe w rejsach wokół Hornu „Zawiszą” brali udział również inni polscy szantymeni: Jan Wydra z EKT-Gdynia, Wojtek „Garbaty” Plewnia z grupy Tonam & Synowie oraz Mirek „Kowal” Kowalewski z zespołu Zejman i Garkumpel.

Bezpośrednio z żeglarstwem łączy się kolejny zespół, w którym śpiewał i grał Waldek Mieczkowski – Broken Fingers Band. Późną jesienią 1993 roku, podczas bałtyckiego rejsu „Zawiszą”, Waldek połamał sobie palce w obu rękach, a kilka tygodni później miał wziąć udział w festiwalu Szanty we Wrocławiu – jednak o grze na gitarze nie mogło być mowy. Z pomocą przyszli przyjaciele z zespołu Słodki Całus od Buby (Mariusz Kamper, Aleksander Repczyński, Jarosław Medyński, Adam Skrzyński), którzy akompaniowali Waldkowi podczas występu. Rysiek Muzaj ochrzcił ten skład jako Broken Fingers Band i tak już zostało.

W 2001 roku do Waldka dołączyli Jacek Jakubowski (akordeon, śpiew), Krzysztof „Jurkiel” Jurkiewicz (gitara, śpiew, organki, mandolina) i nieżyjący już Józek Kaniecki (skrzypce, śpiew, mandolina) i w ten sposób powstała Gdańska Formacja Szantowa.

W roku 2008 Waldek Mieczkowski zaprezentował swoją pierwszą solową płytę, zatytułowaną „Ulubione”, gdzie znalazły się jego ulubione ballady, nie tylko te żeglarskie.

:: materiały video powiązane z koncertem