ARCHIWUM. Szczecin. Koncerty. 04.01.2015. Heniutki 63 – maraton muzyczny @ Dom Kultury Słowianin

ARCHIWUM. Szczecin. Koncerty. 04.01.2015. Heniutki 63 – maraton muzyczny @ Dom Kultury Słowianin

25/12/2014 0 przez Imprezy w Szczecinie

Szczecin, koncerty, wydarzenia, Słowianin, koncert, w Szczecinie, Heniutki 63, Henryk Talaśka, koncerty w Szczecinie

2015_01_04_szczecin_heniutki-koncertKoncert: Heniutki 63
zagrają: Żywiołak, Nutshell, Cherry Daiquiri, Nikt, Marry No Wane
Gdzie: DK Słowianin. Korzeniowskiego 2. Szczecin
Kiedy: 4 stycznia 2015 (niedziela), start godz. 19:00
Bilety: 10zł
+ zbiórka publiczna


Henryk Talaśka – „Człowiek, któremu nie przeszkadzała żadna muzyka” – mimo że nie był twórcą, a „jedynie” fanem stał się jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci szczecińskiej sceny muzycznej.

Zmarł na serce w święta Bożego Narodzenia 2012.

Dom Kultury Słowianin chce pamiętać o swoim największym fanie i organizuje HENIUTKI 63.

Heniu kochał muzykę w całości, bez kastowych podziałów i stylistycznych szuflad. Tak samo fascynowały go koncerty klimatycznych wykonawców, jak i ostre brzmienia.

Żywioł i energia Henia sprawiała, że młodsi od niego fani muzyki na koncertach nie czuli różnicy wieku. Mamy nadzieję, że również na „Heniutkach 63” nie zabraknie klimatu i każdy znajdzie dla siebie odpowiednie dźwięki.

Podczas Heniutek 64 odbędzie się się maraton muzyczny, w którym  swój udział zapowiedziały takie zespoły jak: Żywiołak, Nutshell, Cherry Daiquiri, Nikt, Marry No Wane.

:: więcej o zespołach, które wystąpią na koncercie

Żywiołak powstawał od początku 2005 r. – początkowo jako duet dwóch muzyków: Roberta Jaworskiego – grającego wcześniej m.in. w zespołach takich jak: „ich troLe”, czy „Kapela ze Wsi Warszawa”, oraz Roberta Wasilewskiego – współzałożyciela i gitarzysty zespołu „Open Folk”. Niemalże cały rok 2005 to żmudna współpraca tych dwóch muzyków, do których to stopniowo dołączają dwie wokalistki: Anna Piotrowska z zespołu „Goście z Nizin” i Izabela Byra z zespołu „Detonacja” (zastąpione w 2011 roku przez Monikę Wierzbicką i Karinę Kumorek) oraz specjalista od etnicznych instrumentów perkusyjnych: Maciej Łabudzki (zastąpiony potem przez Macieja Dymka).

Za debiut zespołu Żywiołak można przyjąć występ w warszawskim klubie „Jadłodajnia Filozoficzna” 8 grudnia 2005. Już dzień później zespół bierze udział w XV Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Ludowej „Mikołajki Folkowe” w Lublinie, na którym to zostaje bardzo gorąco przyjęty i zdobywa Nagrodę Publiczności. Cztery miesiące później grupa otrzymuje Grand Prix – Nagrodę Prezesa Polskiego Radia na najbardziej prestiżowym festiwalu muzyki folkowej „Nowa Tradycja” w Warszawie.
W połowie 2013 zespół zawiesił działalność. Do życia powrócił na początku 2014 roku. Powołany na nowo przez Roberta Jaworskiego skład ma muzycznie zmierzać w stronę dokonań zespołu znanych z płyt „Muzyka psychodelicznej Świtezianki” oraz „Nowa Ex-Tradycja”.

Aktualny skład zespołu:
Robert Jaworski
Michał Stawarz
Kamil Strzyżewski
Patrycja Zisch
Olga Rembowska

Cherry Daiquiri przenosi słuchacza w inną rzeczywistość, w której niebo jest słuszne w każdym kierunku. Inspirowaną francuskim kabaretem z początków XX w., który dodaje uroku dekadenckiej nucie zawartej w kompozycjach. To synkretyzm muzyki burleskowej/kabaretowej i jazzu, zatopionych w nieco anachronicznym rock’owym miąższu wyjątkowego wieczoru. Kabaretowość przejawia się w muzyce i tekstach utrzymanych w groteskowo- ironicznej konwencji.

Szokują. Nie dają jednoznacznej odpowiedzi. Zapraszają wszystkie świry, dzieci i psy oraz inne kategorie istot żywych, których nie można oszukać, na ceremonie otwarcia lilii w płucach.

Zdekadentyzujecie się, wyrosną wam wisienki na uszach, a groteska wyjdzie wam małym palcem u nogi lewej (zastanawiam się czemu nie prawej…) i posłuchacie o rzeczach poważnych w niepoważny sposób. Owa La Bohema Cherry Daiquiri zachwyca i dekadentyzuje publiczność już od dawna, a to za sprawą coraz to ciekawszych i awangardowych odsłon koncertowych. Ich charakterystycznym elementem rozpoznawczym jest stworzenie i rozpowszechnianie idiomu „koncertu fabularyzowanego”.

Nutshell – powstał w ’93. Wtedy to zbuntowani i wychowani na grungu prosto z Seatle młodzieńcy ze Szczecina postanowili założyć zespół grający muzykę wzorowaną na twórczości takich zespołów jak Alice in Chains, Pearl Jam, Soundgarden czy Red Hot Chili Peppers. Po kilku latach wspólnego grania proza życia zawiesiła działalność zespołu, by po blisko dziesięciu latach w niemal niezmienionym składzie wrócić do wspólnego hałasowania. W 2014 roku w szeregi zespołu weszła nowa frontmanka znana szczecińskim fanom cięższego grania. W nowym, odświeżonym składzie, z materiałem składającym się zarówno z rockowo-grungowych coverów jak i własnych piosenek zespół Nutshell wrócił na scenę, bo czym skorupka za młodu nasiąknie…

NIKT – projekt muzyczny, który u swych podstaw miał bardzo proste założenia: żadnych solówek, wirtuozerii… Miało być po prostu mocno i głośno, a w tym wściekłym krzyku miał być zawarty cały gniew i rozczarowanie światem.
Z czasem idee nieco dojrzały, jednak nadal przyświecają nam te pierwotne zasady, tkwiące w korzeniach ludzi pochodzących znikąd..

Marry No Wane – zespół muzyczny założony przez rodzeństwo Aleksandrę i Piotra Nykowskich w 2009 r. Oboje komponują, Aleksandra pisze teksty, śpiewa i gra na akordeonie, Piotr jest gitarzystą basowym. Świeżość ich muzyki autorskiej, nie pozwala na szufladkowanie ich w konkretnym przedziale muzycznym. Od 2013 r. zespół intensywnie pracuje nad nowym materiałem w kwartecie, który uzupełniają: Stella Karalis – skrzypaczka greckiego pochodzenia, oraz grający na instrumentach perkusyjnych, energiczny Marcin Styborski.