Szczecin. Informacje. 14-15.12.2012. Ważna informacja. OSTRZEŻENIE PRZED GOŁOLEDZIĄ
14/12/2012Szczecin, ostrzeżenia meteorologiczne, trudne warunki, gołoledź, utrudnienia dla kierowców, w Szczecinie
BZK-II.6335.16.605.2012.GG Szczecin, dnia 14.12.2012 r.;
godzina otrzymania komunikatu 13.10;
OSTRZEŻENIE PRZED GOŁOLEDZIĄ
UWAGA MIESZKAŃCY I OSOBY PRZEBYWAJĄCE NA TERENIE WOJEWÓDZTWA
ZACHODNIOPOMORSKIEGO
:: szczegóły ostrzeżenia w rozwinięciu…
Na podstawie komunikatu meteorologicznego przekazanego przez Instytut Meteorologii
i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich – Zespół w Szczecinie, Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego ostrzega przed możliwością wystąpienia opadów śniegu, przechodzących od zachodu województwa w opady marznącego deszczu, powodującego gołoledź. Dodatkowo w nocy 14/15 grudnia br. wystąpią silne porywy wiatru powodujące zamiecie i zawieje śnieżne. Ostrzeżenie obowiązuje od godziny 17.00 dnia 14 grudnia 2012 r. do godziny 12.00 dnia 15 grudnia 2012 r.
W związku z powyższym,
zaleca się:
-
Obserwować zmiany pogody i śledzić komunikaty nadawane przez lokalne rozgłośnie radiowe
i stacje telewizyjne. -
Ograniczyć do niezbędnego minimum opuszczanie mieszkań lub miejsca pobytu, aż do ustąpienia zagrożenia. Przebywając na zewnątrz, unikać przechodzenia wzdłuż ścian budynków, pod wystającymi dachami i balkonami, z których mogą zwisać sople lub nawisy śnieżno – lodowe.
-
Przebywając poza terenem zabudowanym, unikać wędrówki na przełaj, trzymając się tylko przetartego szlaku lub drogi. Udzielać pomocy osobom niesprawnym ruchowo, starszym i zniedołężniałym. Należy zwrócić szczególną uwagę na dzieci.
-
Sprawdzić miejsca pobytu wszystkich domowników i osób z najbliższego otoczenia. W miarę możliwości poinformować ich o zbliżającym się niebezpieczeństwie.
-
Unikać podróżowania samochodem. Jeżeli podróż jest konieczna zatankować pojazd do pełna, zaopatrzyć się w koce i folię termoizolacyjną, ciepłą odzież, dodatkową żywność, gorące napoje, łopatę, telefon komórkowy z możliwością ładowania baterii oraz światło zastępcze.
-
Jeżeli podczas jazdy warunki pogodowe pogarszają się, dojechać do najbliższych siedzib ludzkich i przerwać podróż.
-
Szukając pomocy, wzywać straż pożarną (tel. 998), pogotowie ratunkowe (tel. 999), policję (tel. 997) lub korzystać z telefonu alarmowego „112”.