ARCHIWUM. Szczecin. Wydarzenia. 27.08.2016. Ogólnopolska demonstracja na rzecz praw zwierząt @ Plac Solidarności
24/08/2016Seksizm, rasizm, gatunkowizm…
Wydarzenie: Masowanie Grzbietu Przełomów
Gdzie: Pl. Solidarności 1. 70-515 Szczecin [zobacz w google street view]
Kiedy: 27 sierpnia 2016 (sobota), start godz. 14:00
Bilety: wstęp wolny
Organizatorzy zapraszają wszystkie osoby, dla których ważny jest los zwierząt wykorzystywanych i krzywdzonych każdego dnia.
Wspólnie z innymi bądź głosem tych, które nie mogą walczyć o swoje prawa. Zwierzęta chcą żyć, nie chcą cierpieć i należy im się wolność.
Podczas demonstracji organizatorzy będą mówić o dyskryminacji ludzi wobec innych gatunków, ukazywać tragedie zwierząt hodowanych na mięso, nabiał i jajka, oraz promować weganizm.
W ramach obecnie prowadzonych w Polsce kampanii zgromadzeni domagać się będą zakazu wykorzystywania zwierząt w cyrkach oraz zakazu hodowania zwierząt na futra.
Seksizm, rasizm, gatunkowizm, czyli o niesprawiedliwych ideologiach
W naszych społeczeństwach stosunek do zwierząt jest zakorzeniony w poczuciu wyższości gatunku ludzkiego nad pozostałymi. Tak jak w przypadku rasizmu i seksizmu, ideologia ta zakłada, że człowiek ma całkowite prawo nie żywić szacunku dla życia i dobra zwierząt z tego jedynie powodu, że należą one do innego gatunku. Pogląd taki jest nie do obrony, ponieważ ludzie nie są jedynym gatunkiem istot, które doświadczają uczuć, i chociażby z tego powodu powinniśmy uszanować życie i interesy innych istot zdolnych do odczuwania emocji, z jakimi dzielimy Ziemię.
Wszystkie istoty świadome są równe
Bez względu na różnice istniejące pomiędzy gatunkami, fakt, że wszystkie istoty świadome są równe jeżeli chodzi o doświadczanie cierpienia, jest niepodważalny. Nieistotne jest, do jakiej „rasy”, płci, czy gatunku należymy: liczy się to, co czujemy, nasze dobro, które można zdefiniować przede wszystkim w sensie ochrony przed cierpieniem i przemocą, oraz kontynuowania rozpoczętego życia i możliwości poszukiwania szczęścia. A zatem dyskryminacja ze względu na gatunek jest równie arbitralna jak każda inna forma dyskryminacji, opartej na nielogicznych kryteriach.