ARCHIWUM. Szczecin. Wydarzenia. 21.04.2017. Spotkanie „Wojaczek odnaleziony” @ Biblioteka Filia nr 54 [ProMedia]
20/04/2017niepublikowane utwory Rafała Wojaczka
Wydarzenie: Spotkanie „Wojaczek odnaleziony”
Gdzie: Miejska Biblioteka Publiczna Filia nr 54 [ProMedia]. Al. Wojska Polskiego 2. 70-741 Szczecin [zobacz w google street view]
Kiedy: 21 kwietnia 2017 (piątek), start godz. 18:00
Bilety: wstęp wolny
W piątek (21 kwietnia 2017) Konrad Wojtyła i Maciej Melecki zaprezentują najnowszą książkę sygnowaną nazwiskiem Rafała Wojaczka, „Nie te czasy. Utwory nieznane”.
Jest to książka zawierająca niepublikowane utwory Rafała Wojaczka.
Po ponad 45 latach od tragicznej śmierci, mikołowskiego poety i prozaika, ukazuje się sześćdziesiąt siedem nieznanych utworów poetyckich, osiem nieznanych opowiadań i rozdzielający te działy Dziennik dla Teresy, pisany w Mikołowie w 1966 roku.
Biorąc pod uwagę już samą liczbę utworów – mówi Maciej Melecki – tom jawi się jako niezwykle poważna, brakująca dotąd składowa literackiej schedy, odsłaniana dopiero teraz, po tylu latach, jakie upłynęły od śmierci poety. Nieznane utwory ujrzały w końcu światło dzienne.
Zostały one odnalezione przez Macieja Meleckiego i Konrada Wojtyłę w Dziale Rękopisów Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu. Pozostawienie w archiwach poety tak wielkiej liczby tekstów literackich w stanie nienaruszonym przez krytyków czy badaczy, pokazuje ogrom samego dorobku literackiego Wojaczka, który – biorąc pod uwagę wiek poety – zdaje się imponujący i przyprawia o zadumę.
Głos i język poety – od samego debiutu w grudniu 1965 – został ustawiony tak wysoko, że momentalnie wdarł się do świadomości odbiorców i odcisnął w niej swoje piętno.
Konrad Wojtyła i Maciej Melecki opracowali zebrane w tom utwory Rafała Wojaczka, opatrzyli je komentarzem i krytyczno-literacką analizą.
Konrad Wojtyła, poeta, dziennikarz, krytyk literacki, doktorant na Uniwersytecie Szczecińskim. Jest dziennikarzem Polskiego Radia Szczecin. Debiutował w 2000 roku tomem wierszy pt. „Z dwojga złego wybieram miłość”. Dwa lata później ukazał się zbiór „Fri low”, za który autor był nominowany do Wawrzyna Lubuskiego. W 2004 ukazała się jego trzecia książka „Wiersze fatalne”, a w 2010 kolejna – „może boże”. Przez kilka lat prowadził literackie spotkania organizowane przez MBP w Szczecinie. Jego rozmówcami byli między innymi: prof. Jerzy Jarzębski, prof. Janusz Degler, prof. Lech Sokół, dr Maciej Płaza, dr Wiktor Jaźniewicz, Alicja Kapuścińska, Wojciech Jagielski, Krzysztof Karasek, Andrzej Franaszek, Andrzej Dziuk, Bogusław Kierc, Maciej Melecki, Antoni Libera, Piotr Matywiecki, Jakub Ekier. Jerzy Illg, Michał Witkowski, Eustachy Rylski, Mariusz Czubaj, Kazimierz Kutz i wielu innych. Pracuje nad rozprawą doktorską „Anty Antychryst. Wątki religijne w twórczości Rafała Wojaczka”. Publikował w wielu pismach w kraju i za granicą. Tłumaczony na język angielski, niemiecki i ukraiński. Mieszka w Szczecinie.
Maciej Melecki, poeta i scenarzysta filmowy, dyrektor Instytutu Mikołowskiego. Debiutował w 1993 arkuszem poetyckim „Zachodzenie za siebie”. Laureat Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Jana Śpiewaka 1994. Laureat Literackiej Nagrody Czterech Kolumn (2010) i Poetyckiej Nagrody Otoczaka – przyznawanej za najlepszy tom wierszy w danym roku (2010). Współscenarzysta filmu Wojaczek Lecha Majewskiego, w którym wystąpił też jako aktor. Ma wielkie zasługi dla popularyzacji twórczości Rafała Wojaczka. Między innymi zredagował również książkę „Reszta krwi wiersze nieznane”, zawierającą niepublikowane wiersze Rafała Wojaczka, oraz wspólnie z Romualdem Cudakiem tom krytyczno-wspomnieniowy „Który jest. Rafał Wojaczek w oczach przyjaciół, krytyków i badaczy” (2001).