ARCHIWUM. Szczecin. Wydarzenia. 19.03.2015. Spotkanie „Geografia artystyczna…” – dyskusja wokół książki @ Biblioteka Filia nr 54 w Szczecinie
13/03/2015pierwsze w Polsce tak obszerne opracowanie zjawiska kulturowego i społecznego, jakim jest kolektyw artystyczny Neue Slowenische Kunst…
Wydarzenie: Spotkanie „Geografia artystyczna…”
dyskusja wokół książki
Gdzie: Biblioteka Filia nr 54. Al. Wojska Polskiego 2. Szczecin
Kiedy: 19 marca 2015 (czwartek), start godz. 17:00
Bilety: wstęp wolny
Spotkanie z dr Joanną Szczepanik i prof. Wojciechem Józefem Bursztą. Tematem spotkania będzie książka Joanny Szczepanik „Geografia artystyczna Neue Slowenische Kunst: wieloaspektowość i kolektywizm”.
Jest to pierwsze w Polsce tak obszerne opracowanie zjawiska kulturowego i społecznego, jakim jest kolektyw artystyczny Neue Slowenische Kunst.
Kolektyw ten (powołany do życia w 1984 roku jako odpowiedź na nałożony przez jugosłowiańskie władze zakaz występów zespołu „Laibach”) poddany tu został szczególnemu oglądowi pod względem dwóch jego cech charakterystycznych: wyróżniającej go wieloaspektowości podejmowanych działań i kolektywizmu rozumianego jako metoda funkcjonowania.
O bohaterach spotkania:
Joanna Szczepanik jest absolwentką kulturoznawstwa na Uniwersytecie Wrocławskim i doktorem nauk humanistycznych (Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej w Warszawie). Zajmuje się krytyką artystyczną, działaniami popularyzującymi sztukę XX i XXI wieku oraz zagadnieniami związanymi z kulturą współczesną, szczególnie w kontekście społecznym i politycznym. Obszary geograficzne znajdujące się w obrębie jej zainteresowań to głównie Bałkany, Półwysep Iberyjski i Meksyk. Publikowała między innymi w „The Visegrad Insight”, “Idäntutkimus. The Finnish Review of East European studies”, „Kulturze Popularnej”, „Sprawach Narodowościowych”, „Ricie Baum”, „Pograniczach. Szczecińskim Dwumiesięczniku Kulturalnym”. Regularnie współpracuje z “Obiegiem” i “Magazynem Sztuki”. Redaktor prowadząca numer „Magazynu Sztuki” poświęcony współczesnej sztuce i kulturze Meksyku. Aktualnie mieszka w Szczecinie, gdzie wspiera inicjatywy kulturalno-artystyczne oraz pracuje jako wykładowczyni na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym i w Akademii Sztuki.
Wojciech Józef Burszta jest antropologiem kultury, kulturoznawcą i eseistą. Kieruje Katedrą Antropologii Kultury w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie oraz Zakładem Badań Narodowościowych Instytutu Slawistyki PAN w Poznaniu. Jest prezesem Instytutu im. Oskara Kolberga, redaktorem naukowym półrocznika „Sprawy Narodowościowe” i przewodniczącym Komitetu Nauk o Kulturze PAN. Interesuje się teorią i praktyką współczesnej kultury, w tym popkultury i popnacjonalizmu. Zajmuje się badaniami z kręgu antropologii współczesności i kulturoznawstwa, ze szczególnym uwzględnieniem problematyki mitu i symbolu, a także zjawiskami kontestacji i anarchii w społeczeństwach liberalnych. Interesuje się muzyką rockową, futbolem angielskim, jest miłośnikiem i znawcą kryminałów. Jest autorem i współautorem wielu książek naukowych. W marcu 2015 ukaże się najnowszy tytuł, „Preteksty” (WN Katedra: Gdańsk).