ARCHIWUM. Szczecin. Wydarzenia. 09.03.2015. Występ Zespołu tańca ludowego „Zgoda” z Litwy @ Dom Kultury Słowianin
04/03/2015 0 przez Imprezy w SzczecinieW swoim repertuarze „Zgoda” posiada narodowe i regionalne tańce Polski, różne programy i obrazki sceniczne, prezentujące folklor ziemi wileńskiej…
Wydarzenie: Występ Zespołu tańca ludowego „Zgoda” z Litwy
Gdzie: DK Słowianin. Korzeniowskiego 2. Szczecin
Kiedy: 9 marca 2015 (poniedziałek), start godz. 10:30
Bilety: 10zł
do nabycia w Słowianinie tel. 91 434 56 55
ZTL „Zgoda” powstał w 1988 r. w podwileńskim osiedlu Rudamina jako wynik potrzeby poznania
i promowania polskiego dziedzictwa folklorystycznego. Jego założycielem jest zagorzały entuzjasta polskiej kultury ludowej Henryk Kasperowicz, który dotychczas pełni funkcję kierownika i choreografa Zespołu.
Po pierwszych koncertach Zespół zwrócił na siebie uwagę swą oryginalnością, wysokim poziomem artystycznym i werwą. Dzisiaj to ponad stuosobowa grupa młodocianych artystów, którzy w trzech sekcjach: tanecznej, wokalnej i kapeli rozwijają swój talent i zamiłowanie do tańca, śpiewu i muzyki ludowej. Są to uczniowie, studenci oraz pracownicy różnych branż.
Wieloletnia praca i zaangażowanie się kierownictwa oraz członków nadało Zespołowi specyficzny charakter. W swoim repertuarze „Zgoda” posiada narodowe i regionalne tańce Polski, różne programy i obrazki sceniczne, prezentujące folklor ziemi wileńskiej – „Jarmark kaziukowy”, „Zabawy nad Wilią”. W roku 2009 Zespół opracował poemat Adama Mickiewicza „Pan Tadeusz” w weresji współczesnej. Premiera pierwszej polskiej rock opery na Litwie odbyła się podczas obchodów 20-lecia działalności artystycznej. W suitach łowickiej, opoczyńskiej, rzeszowskiej, sądeckiej, lubelskiej, spiskiej, kurpiowskiej i żywieckiej Zespół barwnie i żywo prezentuje piękno polskiego folkloru ludowego. Od wielu lat „Zgoda” pozostaje wierna pierwotnej idei – popularyzuje pieśni, tańce oraz melodie innych narodów, m. in. litewski folklor ludowy, folklor żydowski i białoruski. Na scenie Zespół wyróżnia nie tylko żywiołowość i wysoka technika taneczna, ale i bogactwo stroi ludowych.
Za lata istnienia ZTL „Zgoda” uczestniczył w wielkiej liczbie wysokiej rangi imprez i koncertów, występował też na największych scenach stolicy i innych miast Litwy. Jego występy gorąco oklaskiwano w Polsce, Czechach, Niemczech, Francji, Szwecji, Anglii, Węgrzech, Włoszech, Grecji, Norwegii, Irlandii, Hiszpanii, Macedonii
i Chorwacji.
„Zgoda” wielokrotnie reprezentowała Litwę na wielu renomowanych międzynarodowych festiwalach folklorystycznych, jak również jest częstym uczestnikiem krajowych festiwali i przeglądów. Zespół niejednokrotnie wyróżniano na wielu prestiżowych festiwalach i konkursach. Jest, m.in. laureatem I Festiwalu Kultury Kresowej (Mrągowo, Polska), laureatem I , III, VI Festiwali Kultury Polskiej (Wilno, Litwa), laureatem II, IV Festiwali Zespołów Folklorystycznych Krajów Nadbałtyckich (Elbląg, Polska). Na Międzynarodowym Turnieju Tańców Narodowych w Elblągu oraz na Międzynarodowym Festiwalu Zespołów Ludowych w Nordkoping’u (Szwecja) Zespół zdobył II miejsca. Na Międzynarodowym Festiwalu Krajów Europejskich (Recklinghausen, Niemcy), wśród 53 zespołów, „Zgoda” uplasowała się na II pozycji.
Zespół ma w swym dorobku olbrzymią liczbę nagród i odznaczeń. Uhonorowany został, m.in. wyróżnieniami Senatu Rzeczpospolitej Polskiej, Ministra Kultury Rzeczpospolitej Polskiej, Ministra Kultury Republiki Litewskiej oraz Premiera Republiki Litewskiej. W 2009 roku ZTL „Zgoda” otrzymał odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej”
Z Zespołem współpracowali tacy wybitni choreografowie i znawcy kultury polskiej jak Czesław Kujawski, Janusz Chojecki, Anatol Kocyłowski, Sławomir Mazurkiewicz, Maria Wnęk, Norbert Poźniewski.
Już od kilku lat ZTL „Zgoda” cieszy się współpracą i przyjaźnią ze światowymi autorytetami folkloru ludowego – Państwowym Zespołem Ludowym Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. T. Sygietyńskiego oraz Litewskim Państwowym Zespołem Pieśni i Tańca „Lietuva”.
Wielu członków i wychowanków Zespołu, zainspirowanych działalnością artystyczną w „Zgodzie“, ukończyło instruktorskie kursy z zakresu tańców narodowych oraz ludowych i teraz prowadzą zajęcia w zespołach folklorystycznych. Dla niektórych zespolaków „Zgoda“ była „natchnieniem“ do dalszej edukacji muzycznej (wokalnej lub tanecznej), czego efektem są kariery zawodowe kilku osób.
choreograf – Mirosław Wojtulewicz
chórmistrz – Iwona Bujnowska,
kierownik muzyczny –Romuald Piotrowski,
instruktorzy tańca – Greta Wiszniewiecka, Marta Swatkowska, .
prezes – Henryk Kasperowicz
O Autorze
U nas znajdziesz aktualne informacje o najlepszych imprezach, koncertach oraz wydarzeniach w Szczecinie. Uwaga! wszelkie informacje o imprezach pochodzą od ich organizatorów i staramy się aby zawsze były aktualne. portal Kierunek Szczecin nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne zmiany w programie.