ARCHIWUM. Szczecin. Imprezy. Wydarzenia. 02.07.2016. Urodziny Szczecina: Kolorowa Aleja @ Aleja Kwiatowa

ARCHIWUM. Szczecin. Imprezy. Wydarzenia. 02.07.2016. Urodziny Szczecina: Kolorowa Aleja @ Aleja Kwiatowa

02/07/2016 0 przez Imprezy w Szczecinie

Kolorowa Aleja, czyli Urodziny Szczecina w Alei Kwiatowej…

urodziny szczecinaWydarzenie: Festyn: Urodziny Szczecina: Kolorowa Aleja
Gdzie: Aleja Kwiatowa. 70-551 Szczecin [zobacz w google street view]
Kiedy: 2 lipca 2016 (sobota), godz. 13:00-17:00
Bilety: wstęp wolny

W sobotę (2 lipca 2016) w ramach obchodów Urodzin Szczecina na terenie Alei Kwiatowej (pl. Żołnierza Polskiego) wystąpią czołowe szczecińskie formacje: „After Blues”, „Sklep z Ptasimi Piórami” i „Jackpot”.

Oprócz koncertów przewidziano wspólną zabawę na scenie. Wydarzeniu towarzyszyć będą stanowiska wystawców z rękodziełem, gadżetami związanymi ze Szczecinem sztandarowymi produktami regionalnymi.

Czy miasto może mieć urodziny, jeśli „rodzi się”, mając prawa miejskie już od 773 lat?

Niewątpliwie przejęcie w 1945 roku władzy nad Szczecinem, a zatem również odpowiedzialności za miasto przez polską administrację, nawet jeśli jej suwerenność była wówczas problematyczna, było wydarzeniem przełomowym tak dla miasta, jak jego dawnych, współczesnych i przyszłych mieszkańców.

A zatem… może lepiej „imieniny miasta”, skoro ostatecznie nazywało się już Szczecin, a nie Stettin?

Więcej o koncertach w ramach Urodzin Szczecina

SKLEP Z PTASIMI PIÓRAMI, to jeden z najstarszych szczecińskich zespołów, którego liderem jest Ryszard Leoszewski. Zespół dawno przekroczył granice kultury studenckiej, stając się wizytówką kulturalną Szczecina.

Ma wierną klientelę wśród publiczności swojej generacji, jednak do Sklepu zaglądają coraz młodsze twarze, poszerzając znacząco grono wielbicieli. Dzieję się tak za sprawą stylu muzyki „sklepowej” i klimatu koncertów – dynamicznych i otwartych a jednocześnie mądrych i urzekających poetyckością, świeżych i niebanalnych.

Sklep z Ptasimi Piórami jest zespołem poszukującym i twórczym zarówno w sferze muzycznej jak i literackiej. Tworzy i nagrywa nowe piosenki, prezentuje swoje programy w teatrach i klubach całej Polski. Najczęściej można go usłyszeć w szczecińskim Teatrze Kana, ale ostatnio koncertował także we francuskim Lille, w Wiedniu, w warszawskich Teatrze Małym i Teatrze na Woli, poznańskim klubie Pod Pretekstem, Ambasadzie Polskiej w Berlinie, studiu Polskiego Radia Gdańsk i na słynnych Bieszczadzkich Aniołach w Cisnej.

Ryszard Leoszewski, lider grupy, jest również kojarzony z autorskim projektem „Ulica Mandelsztama”. W ramach tego projektu zaśpiewał z towarzyszeniem orkiestr symfonicznych szczecińskiej Opery na Zamku, słupskiej Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica i bydgoskiej Filharmonii Pomorskiej swoje kompozycje do wierszy Osipa Mandelsztama.

JACKPOT

(Kasia Buja – wokal, Maciej Kazuba – gitara, wokal). Istnieją krótko, ale intensywnie i z wigorem zaczynają zdobywać swoich fanów. Grają łatwo i przyjemnie, ale ciekawe aranżacje wokalno-instrumentalne, stwarzają ciepły klimat podczas ich koncertów. Są zgrani w życiu i na scenie. Ich recital to sentymentalna, acz nie pozbawiona dobrego humoru, podróż do świata, w którym muzykę pisali prawdziwi kompozytorzy, a teksty wielcy poeci.

Wśród wykonywanych utworów znajdziemy między innymi piosenki Hanny Banaszak, Ewy Bem, Krystyny Prońko, Andrzeja Zauchy, Kabaretu Starszych Panów i Grażyny Łobaszewskiej oraz piosenki autorskie. Dotychczas współpracowali z Bernardem Maselim i Januszem Stroblem i wieloma muzykami z pierwszej półki polskiego jazzu. Jesienią 2015 roku odbyła się premiera ich debiutanckiej płyty: „Historie wielkiej wagi”, która przyjmowana jest bardzo pozytywnie wśród melomanów.

AFTER BLUES

Szczeciński „After Blues” obchodził w ubiegłym roku 35-lecie działalności artystycznej. Szczególną wytrwałością pochwalić się mogą Leszek Piłat (bas, vocal, perkusja) i Waldemar Baranowski (gitara, instrUMNTY perkusyjne, vocal) – jego założyciele. To duet, brzmiący co najmniej jak trio. Muzycy wypracowali własny muzyczny wizerunek – wysublimowany, oszczędnie grany blues w balladowej otoczce.

„After Blues” od lat należy do krajowej czołówki, wyróżniając się nie tylko intrygującym repertuarem, bliską współpracą m.in. z Tadeuszem Nalepą (2 lata) i Mirą Kubasińską (11 lat), ale także dwuosobowym składem, wykonując swój repertuar na żywo z wykorzystaniem pełnego instrumentarium. Szczególną rolę odgrywa w nim skonstruowana przez Leszka Piłata perkusja, pozwalająca muzykom na jednoczesne obsługiwanie dwóch instrumentów.
Janusz „Kosa” Kosiński tak pisał o muzykach: Zespół „After Blues” to najwyższy stopień bluesowego wtajemniczenia. To mieszanka dobrych emocji, wyrażanych muzyką, „życiowymi” tekstami i słowiańskim brzmieniem. To wszystko na bluesowy język przekładają dwaj muzycy – Waldemar Baranowski i Leszek Piłat. Obaj do perfekcji opanowali grę na kilku instrumentach ze szczególnym uwzględnieniem zestawu perkusyjnego własnego pomysłu, którym zadziwili świat. I co ciekawe – jednoczesne granie na basie, gitarze, dwóch odrębnych zestawach wspomnianej perkusji i śpiewanie przychodzi im nadzwyczaj łatwo. Poruszają się w świecie bluesowych kompozycji bardzo swobodnie – czy to wykonując standardy czy utwory własne. Są tak niesamowici jak piękna jest ich sztuka. Po prostu: AFTER BLUES

urodziny szczecina