ARCHIWUM. Szczecin. Wydarzenia. 24-27.07.2014. Dąbskie Wieczory Filmowe @ Szczecin
18/07/2014Szczecin, Dąbskie Wieczory Filmowe, filmy na plaży, kino na plaży, w Szczecinie
Wydarzenie: Dąbskie Wieczory Filmowe
GDZIE: różne miejsca, szczegóły w rozwinięciu
KIEDY: 24-27 LIPCA 2014 (czwartek-niedziela)
BILETY: WSTĘP WOLNY
Dąbskie Wieczory Filmowe 2014 to projekcje filmów i spotkaniami z gośćmi na plaży, w klubie Delta oraz w hangarze jachtowym na terenie Campingu Marina.
Program Dąbskie Wieczory Filmowe 2014
Dąbskie Wieczory Filmowe 2014
dzień 1, 24.07.2014 (czwartek)
19:00 pokaz filmów Marco P. i złodzieje rowerów, Sobowtór oraz spotkanie z reż. Bodo Koxem
miejsce Klub Delta
Marco P. i złodzieje rowerów
Scen. i reż.: Bodo Kox
gat. komedia kryminalna
Polska 2005
czas: 33 min.
Marco jest entuzjastą kolarstwa. Ściślej mówiąc, jest fanatykiem kolarstwa. Pewnego dnia złodzieje kradną jego ukochany rower. Marco postanawia na własną rękę odnaleźć ich i srogo ukarać.
Sobowtór
Scen. i reż.: Bodo Kox
gat. obyczajowy
Polska 2006
czas: 66 min.
Wrocław. Lato. Szare bloki. Artur prowadzi beztroskie życie pracownika niewielkiej firmy. Anna to dojrzała aktorka, która przy pomocy niezrównoważonego psychicznie i wiecznie naćpanego Oskara Boszko, reżysera, pragnie odciąć się od dotychczasowego wizerunku serialowej gwiazdki.
Bohaterowie żyją w wykreowanej przez siebie sztucznej rzeczywistości, w której sensowność pragną wierzyć. Łączy ich samotność i pustka emocjonalna. Ich misternie skonstruowany świat rozpadnie się pod wpływem zbiegu okoliczności…
o reżyserze
Bodo Kox wrocławianin urodzony pod koniec lat siedemdziesiątych. Happener, aktor, scenarzysta, dziennikarz z wykształcenia, ale przede wszystkim filmowiec niezależny z wyboru. Uważany jest za czołowego przedstawiciela polskiego offu. Wystąpił w bodaj najbardziej popularnych filmach niezależnych ostatnich lat, tj. „Bolączka sobotniej nocy”, „Krew z nosa”, „Ugór” reż. D. Matwiejczyka, Oraz „Homo Father” reż. P. Matwiejczyka. Rola Pabla we „Krwi z nosa” przyniosła jemu nagrodę OFFskara 2005 w kategorii najlepszy aktor. Natomiast za role w „Ugorze” i „Homo Father” otrzymał specjalne wyróżnienie jury Konkursu Kina Niezależnego na XXX FPFF w Gdyni. Wspólnie z Filipem Zawadą wyreżyserował ponad 10 filmów krótkiego metrażu. Film Bodo Koxa „Marco P. i złodzieje rowerów” uważany jest za „objawienie” polskiego offu.
Dąbskie Wieczory Filmowe 2014
dzień 2, 25.07.2014 (piątek)
21:30 pokaz filmu W drodze oraz spotkanie z reż. Leszkiem Dawidem
miejsce: Plaża nad jeziorem
W drodze
Scen. i reż.: Leszek Dawid
Polska 2010
czas: 43 min.
Zapis podróży po Polsce, którą reżyser – kierowca odbywa samochodem, zabierając po drodze przypadkowych autostopowiczów. Tak jak za szybą zmieniają się krajobraz i pory roku, tak w samochodzie zmieniają się pasażerowie. Każdy z nich ma swoją własną historię – niektórzy przy tym są bardziej wylewni, inni wolą pozostać tajemniczy. Bohaterowie, dzieląc się swoimi radościami, smutkami, refleksjami, sprawiają, że ten dokument drogi to symboliczny obraz współczesnej Polski widzianej oczyma jej obywateli. Film „W drodze” został m.in. nagrodzony Dyplomem Honorowym na Festiwalu Mediów „Człowiek w Zagrożeniu” w Łodzi.
Leszek Dawid – Absolwent Wydziału Reżyserii Filmowej i Telewizyjnej PWSFTviT w Łodzi. W 2004 roku otrzymał nominację do Paszportu Polityki za etiudę „Bar na Victorii”.
Reżyser i scenarzysta, twórca głośnych filmów „KI” oraz „Jesteś Bogiem”. Za „KI” Leszek Dawid otrzymał min. nagrodę główną Festiwalu „KinoPolska” oraz Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego OffPlus Camera. Film o Paktofonice – „Jesteś Bogiem” obejrzało w kinach ponad milion widzów, bijąc rekordy frekwencji. Film został nagrodzony min. na Festiwalu w Gdyni – zdobył nagrodę dziennikarzy oraz nagrodę za debiut reżyserski lub drugi film, otrzymał również Orła w kategorii nagroda publiczności. W Czerwcu 2014 spektakl telewizyjny „Skutki uboczne” w reżyserii Leszka Dawida zdobył Grand Prix XIV Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej.
Jest wykładowcą łódzkiej Szkoły Filmowej i programu Script w Szkole Wajdy oraz wykładowcą na Wydziale Reżyserii Filmowej i Telewizyjnej PWSFTviT w Łodzi. Jest członkiem Europejskiej Akademii Filmowej (EFA).
22:30 spotkanie na plaży z reżyserem Bodo Koxem
Bodo Kox – rocznik ‘77. Wrocławianin. Silnie kojarzony z nurtem kina niezależnego, który reprezentują wszystkie jego dotychczasowe filmy. Wielokrotnie nagradzany na krajowych i zagranicznych festiwalach kina niezależnego. Posiada również doświadczenie jako aktor. Wyróżniony za role w głośnych filmach „offowych” takich jak „Krew z nosa” czy „Ugór”. Obecnie student reżyserii studiów magisterskich w PWSFTViT im. Leona Schillera w Łodzi. Absolwent kursu fabularnego „Studio Prób” w Szkole Wajdy. „Dziewczyna z szafy” jest jego kinowym debiutem.
22:45 projekcja filmu Dziewczyna z szafy
Dziewczyna z szafy
Scen. i reż.: Bodo Kox
Polska 2010
czas: 43 min.
Debiut kinowy cenionego twórcy niezależnego Bodo Koxa, okrzyknięty przez media jedną z najoryginalniejszych i najlepszych polskich produkcji ostatnich lat. Z wybitną kreacją Wojciecha Mecwaldowskiego, porównywaną do roli Dustina Hoffmana w „Rain Man”.
Wzruszająca, a równocześnie pełna humoru, historia dwóch braci – Jacka (wychwalany przez krytykę za rolę w „80 milionach” Piotr Głowacki) i Tomka (wirtuoz polskiej komedii Wojciech Mecwaldowski). Życie Tomka zmieni się za sprawą Magdy (świetny debiut Magdaleny Różańskiej) – dziewczyny z sąsiedztwa. Każde z nich było zamknięte w swoim świecie. Dopóki się nie spotkali…
Barwny korowód postaci drugoplanowych „Dziewczyny z szafy” tworzą świetni aktorzy charakterystyczni: Teresa Sawicki i Eryk Lubos oraz – w rolach partnerek notorycznego uwodziciela Jacka – gwiazda przebojowych „Skrzydlatych świń” Olga Bołądź i laureatka Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego Magdalena Popławska („Zero”, „Lęk wysokości”). Debiutującego reżysera wspierają ceniony na świecie scenograf Andrzej Haliński („Kobieta w Berlinie”, „Ogniem i mieczem”) i trzykrotnie nagrodzony na FPFF w Gdyni operator Arkadiusz Tomiak („Obława, „Sęp”). Producentem filmu jest Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych.
Bodo Kox o filmie:
„Chciałem zrobić film, który miałby jakąś wartość, traktujący o czymś ważnym i poważnym, ale rozcieńczony humorem, bo uważam, że poczucie humoru jest w życiu najważniejsze. Wolę się śmiać niż smucić, ale lubię też filmy, które zmuszają do refleksji. Chciałem dać ludziom coś pozytywnego. Wiem że Kosmos mi to odda.”
Bodo Kox
:: materiał video powiązany z filmem
00:15 – zakończenie drugiego dnia Dąbskich Wieczorów Filmowych
Dąbskie Wieczory Filmowe 2014
dzień 3, 26.07.2014 (sobota)
18:00 Biegnij, chłopcze, biegnij pokaz filmu oraz spotkanie z odtwórcami głównych ról Srulika/Jurka Staniaka: Andrzejem Tkaczem i Kamilem Tkaczem
miejsce: Klub Delta
Biegnij, chłopcze, biegnij
Reżyseria – Pepe Danquart
Scenariusz – Heinrich Hadding (na podstawie książki Uri Orleva)
gat. dramat, wojenny
prod. Francja, Niemcy, Polska 2013
czas: 1.48 min.
Niesamowita i wzruszająca historia, która wydarzyła się naprawdę. Reżyserem filmu jest zdobywca Oscara Pepe Danquart.
W międzynarodowej obsadzie plejada gwiazd polskiego kina. W roli głównej, zagranej wspólnie z bratem-bliźniakiem Andrzejem, Kamil Tkacz, którego debiut w głośnym i wielokrotnie nagrodzonym „Chce się żyć” Macieja Pieprzycy zachwycił cały świat. „Biegnij, chłopcze, biegnij” to ekranizacja przetłumaczonego na 15 języków bestsellera Uriego Orleva.
Poruszające losy ośmioletniego uciekiniera z warszawskiego getta, który stracił całą rodzinę i zdany jest na pomoc ze strony obcych. Trafia do domu życzliwej Polki (Elisabeth Duda). Kobieta decyduje się go przygarnąć i namawia, by dla bezpieczeństwa przyjął nową tożsamość – osieroconego Polaka wyznania rzymskokatolickiego. Wskutek dramatycznego splotu wydarzeń, chłopiec musi opuścić gościnny dom i rusza w pełną przygód i niebezpieczeństw wędrówkę przez ogarnięty wojną kraj. Korzystając z pomocy polskich rodzin i przybranej tożsamości, próbuje przetrwać koszmar okupacji.
FILM OPARTY NA PRAWDZIWEJ HISTORII:
Film „Biegnij, chłopcze, biegnij” opowiada historię ośmioletniego chłopca, któremu udaje się uciec z warszawskiego getta w trakcie jego likwidacji w 1942 roku. Przez trzy kolejne lata wojny ukrywa się w lasach i podwarszawskich wsiach, ścigany
i prześladowany, doświadczając pomocy, jak również zdrady. Uczy się, jak przetrwać
w lesie i przeżyć poza domem. Mały chłopiec, którego instynkt przetrwania opiera się głodowi i chorobom, musi także krok po kroku wyzbyć się swojej żydowskiej tożsamości.
Ciężkie losy małego chłopca pośród okropieństw wojny są tak nieprawdopodobne, że ciężko uwierzyć w to, że naprawdę miały miejsce. Jednak jest to prawda. Chłopiec przeżył dzięki swojej sile przetrwania i pomocy ludzi, których spotykał na swej drodze. Wsparcie opiekunek w sierocińcu, do którego trafił po wojnie, pozwoliło mu odzyskać własne dziedzictwo.
Yoram Fridman jest obecnie starszym panem, mieszka w Izraelu i chętnie opowiada swoją historię. Jego losy opisał w swojej wzruszającej książce Uri Orlev.
:: materiał video powiązany z filmem
21:30 – Yach Paszkiewicz – Co się dzieje z polskim teledyskiem – spotkanie
miejsce: plaża nad jeziorem
Yach Paszkiewicz jest twórcą filmowym, producentem telewizyjnym i animatorem. W świecie muzycznym znany jest ze swojej pracy nad teledyskami dla najbardziej znanych artystów i zespołów polskiej sceny takich jak: Kult, Kazik Staszewski, De Mono, Budka Suflera, Formacja Nieżywych Schabów, Maciej Maleńczuk, Wojciech Waglewski i wielu innych. Dzięki nietuzinkowemu i twórczemu podejściu, a także liczbie przeszło czterystu wykonanych teledysków, nazywany jest często „ojcem polskiego wideoklipu”. Yach Paszkiewicz jest pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym Festiwalu Polskich Wideoklipów Yach Film, który po raz pierwszy odbył się w 1989 roku.
Od 23 lat organizuje Festiwal Polskich Wideoklipów Yach Film. To długa historia, ale na pokazie w Szczecinie chce pokazać co się dzieje z polskim teledyskiem w ostatnich latach. To jakieś już piąte pokolenie młodych twórców, którzy jak kolejna fala pojawiają się w tej dziedzinie twórczości. Polski wideoklip to potężna siła, którą tworzą tacy artyści jak Krzysztof Skonieczny, Florian Malak, Dawid Krępski. To obszar wciąż dynamicznie rozwijającej się części polskiej kultury. Chciałbym o tym powiedzieć i zilustrować najlepszymi pracami ostatnich lat.
22:30 – Kamil Tkacz – spotkanie z odtwórcą roli młodego Mateusza w filmie “Chce się żyć”.
miejsce: plaża nad jeziorem
Kamil Tkacz – Urodził się w listopadzie 2001 roku jako młodszy bliźniak. Od małego przejawiał zainteresowanie sztuką teatralną i brał udział we wszystkich przedszkolnych i szkolnych przedstawieniach. W 2012 roku zagrał rolę młodego Mateusza w filmie „Chce się żyć” w reżyserii Macieja Pieprzycy (jego niezwykła kreacja porównywana jest przez krytyków do roli Leonardo Di Caprio w „Co gryzie Gilberta Grape’a”), a dwa miesiące później – razem z bratem bliźniakiem, Andrzejem – główną rolę w filmie niemieckiego laureata Oskara, Pepe Danquarta, „Run boy, run”.
22:40 – pokaz filmu Chce się żyć
miejsce: plaża nad jeziorem
Chce się żyć
Scenariusz i reżyseria – Maciej Pieprzyca
gat. dramat
prod. Polska 2013
Inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, poruszająca, emanująca optymizmem i humorem, historia niepełnosprawnego Mateusza (Kamil Tkacz, Dawid Ogrodnik), który – mimo trudności w komunikacji ze światem zewnętrznym i licznych przeciwności losu – udowadnia, jak wiele może zdziałać siła ludzkiego ducha. W roli głównej znany z „Jesteś Bogiem” Dawid Ogrodnik, który stworzył jedną z najniezwyklejszych i najbardziej wzruszających kreacji w polskim kinie ostatnich lat, na miarę aktorskich dokonań Daniela Day Lewisa („Moja lewa stopa”), Javiera Bardema („W stronę morza”), Mathieu Almarica („Motyl i skafander”) i Francoisa Cluzeta („Nietykalni’).
Nieletniego Mateusza zagrał fenomenalnie uzdolniony debiutant Kamil Tkacz, którego niezwykła kreacja porównywana jest przez krytyków do roli Leonardo Di Caprio w „Co gryzie Gilberta Grape’a”.
Film „Chce się żyć” zdobył Grand Prix dla Najlepszego Filmu, Nagrodę Jury Ekumenicznego i Nagrodę Publiczności Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Montrealu oraz Srebrne Lwy, Nagrodę Publiczności i Złotego Klakiera Festiwalu Filmowego w Gdyni.
Kiedy Mateusz (Kamil Tkacz, Dawid Ogrodnik) przyszedł na świat, lekarze wydali na niego wyrok, uznając go za „roślinę”. Jednak rodzice chłopca (Arkadiusz Jakubik i Dorota Kolak) nigdy nie pogodzili się z tą diagnozą, wierząc, że mimo problemów z komunikacją, ich syn jest w pełni sprawny intelektualnie. Mateusz dorasta otoczony troską i miłością, zyskując wiernego przyjaciela – mieszkającą w sąsiedztwie Ankę (Anna Karczmarczyk). Jednak los sprawia, że musi rozłączyć się z rodziną i trafia do specjalistycznego ośrodka. Z dala od bliskich podejmuje trudną walkę o godność i prawo do normalnego życia. Sytuacja Mateusza zmieni się, kiedy do placówki trafi młoda wolontariuszka (Katarzyna Zawadzka), a on sam przyciągnie uwagę lekarki (Anna Nehrebecka), która pracuje nad eksperymentalnymi metodami leczenia.
Upośledzenie umysłowe? A może tylko problem z komunikacją? Ten dylemat zaciążył nad losem głównego bohatera filmu „Chce się żyć”. To inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia Mateusza, chłopaka z porażeniem mózgowym.
Mimo poważnej tematyki „Chce się żyć” jest filmem o wydźwięku zdecydowanie optymistycznym. To historia, która porusza, ale także wywołuje uśmiech i skłania do refleksji związanych z życiem, śmiercią, miłością czy normalnością. To opowieść, który daje nadzieję, zawartą w pozytywnym przesłaniu. Dzięki sile ducha, można przezwyciężać przeciwności losu, wyjść poza własne ograniczenia, cieszyć się życiem, takim jakie ono jest. Znaleźć szczęście. Tylko nie można się poddawać. Nigdy.
:: powiązany materiał video
00:30 – Noche de Cuba
Nocna impreza taneczna w rytmach latynoamerykańskich i afro kubańskich, na plaży w otoczeniu kolorowych lampionów.
03:00 – zakończenie trzeciego dnia Dąbskich Wieczorów Filmowych
Dąbskie Wieczory Filmowe 2014
dzień 4, 27.07.2014 (niedziela)
18:00 koncert specjalny + pokaz filmu
miejsce: Hangar Jachtowy
Koncert specjalny w ramach trwających obchodów Jubileuszu 50-lecia Miejskiego Ośrodka Kultury w Szczecinie.
W ramach wydarzenia m.in. koncert Michał Grobelny Trio oraz pokaz filmu opowiadającego o historii Miejskiego Ośrodka Kultury w Szczecinie.