ARCHIWUM. Szczecin. Koncerty. 18.02.2012. Indios Bravos Music Meeting

10/02/2012 1 przez kierunek Szczecin

Koncert: Indios Bravos Music Meeting
wystąpią: Indios Bravos, Dikanda, Sklep z Ptasimi Piórami i Ludzie Mili
Gdzie: DK Słowianin. Korzeniowskiego 2. Szczecin
Kiedy: 18 luty 2012 (sobota), start godz. 19:00
Bilety: 38zł (przedsprzedaż), 46zł (w dniu koncertu)

Koncert z cyklu IBMM odbędzie się 18 lutego 2012 w szczecińskim DK Słowianin.
Tego dnia oprócz gospodarzy koncertu – zespołu Indios Bravos, wystąpią grupy Dikanda, Sklep z Ptasimi Piórami i Ludzie Mili.

:: szczegóły koncertu w rozwinięciu…

Terminem indios bravos określani byli północnoamerykańscy Indianie, którzy przeciwstawiali się dominacji obcej, narzucanej im siłą kultury, którzy nie chcieli wegetować w wyznaczonych rezerwatach, tylko żyć po swojemu, kultywować własne tradycje, być po prostu wolnymi ludźmi. Przenosząc tę postawę do świata współczesnego show biznesu, chcielibyśmy promować ideę „własnej drogi”, pozostawania sobą mimo powszechnej standaryzacji gustów, mimo marginalizacji tego, co nie mieści się w „kulturze supermarketów”. Stąd pomysł na festiwal muzyczny mający na celu prezentowanie tych wykonawców, którzy mają wyraźnie indywidualny charakter, którzy funkcjonują na własnych zasadach i nie ulegają zewnętrznym, show biznesowym naciskom, ani artystycznej autocenzurze.

Indios Bravos powstało w 1997r. jako projekt dwóch Piotrów- Banacha, założyciela i w tamtym okresie gitarzystę zespołu Hey oraz „Gutka” Gutkowskiego zaangażowanego we współpracę z m.in. Paktofoniką i AbraDabem (Kaliber44). Ewoluująca od samego początku powstania zespołu muzyka Indios Bravos to swoista mieszanka reggae, rocka i bluesa. Mocną stroną utworów są teksty, niosące pozytywne, filozoficzne przesłanie.

Dikanda to słowo, które w jednym z afrykańskich dialektów oznacza rodzinę i ono właśnie dokładnie oddaje ducha zespołu – żyją i pracują jak w małej rodzinie. Grupa powstała w 1997 roku w Szczecinie. Miłość do muzyki tradycyjnej i ciężka praca pozwoliły im stworzyć własny styl i oryginalne brzmienie. W ich w całości akustycznym repertuarze słychać inspirację kulturą Orientu, folklorem bałkańskim – macedońskim i cygańskim. Cechą charakterystyczną stylu Dikandy jest tworzenie nowych słów i znaczeń w komponowanych przez siebie utworach.

Sklep z Ptasimi Piórami jest zespołem poszukującym i twórczym zarówno w sferze muzycznej jak i literackiej. Tworzy i nagrywa nowe piosenki, prezentuje swoje programy w teatrach i klubach całej Polski. Najczęściej można go usłyszeć w szczecińskim Teatrze Kana, ale ostatnio koncertował także we francuskim Lille, w Wiedniu, w warszawskich Teatrze Małym i Teatrze na Woli, poznańskim klubie Pod Pretekstem, Ambasadzie Polskiej w Berlinie, studiu Polskiego Radia Gdańsk i na słynnych Bieszczadzkich Aniołach w Cisnej.

Ludzie Mili powstali jesienią 2010 w Szczecinie z inicjatywy Piotra Banacha, założyciela między innymi Heya i Indios Bravos. W składzie zespołu jest troje równorzędnych wokalistów – Natalia Głębocka, Olek Różanek, oraz znany z Indios Bravos i współpracy z wieloma znaczącymi artystami Gutek. Muzycy definiują stylistykę zespołu jako hippi-punk, czyli hippisowskie, psychodeliczne klimaty zagrane z punkową surowością.

W przerwach pomiędzy występami zespołów indiańskie tańce i obrzędy prezentować będzie grupa Ayustan Wanin Chikana Wacisa