ARCHIWUM. Szczecin. Kino. Wydarzenia. 25.01.2018. Projekcja filmu „Z dala od orkiestry” @ Biblioteka Filia nr 54 [ProMedia]
20/01/2018projekcja pełnometrażowego filmu dokumentalnego „Z dala od orkiestry”, w reżyserii Rafaela Lewandowskiego…
Wydarzenie: Projekcja filmu „Z dala od orkiestry”
Gdzie: Miejska Biblioteka Publiczna Filia nr 54 [ProMedia]. Al. Wojska Polskiego 2. 70-741 Szczecin [zobacz w google street view]
Kiedy: 25 stycznia 2018 (czwartek), start godz. 18:00
Bilety: wstęp wolny
Jest to 86-minutowa, wielowątkowa opowieść o niezwykłej historii Zygmunta Lubicz Zaleskiego – filozofa, literata i poety, który spędził większość swojego życia we Francji.
Jak wielu innych działaczy niepodległościowych zmuszonych do emigracji z powodów politycznych, był aktywny „z dala od orkiestry”. Mimo tego miał istotny wkład w budowę silnej i niezależnej Polski poprzez kulturę.
Projekcja adresowana jest do młodzieży oraz osób dorosłych i jest częścią ferii w bibliotece.
Film opowiada historię Zygmunta Lubicz Zaleskiego (1882—1967) – poety, pisarza, tłumacza, krytyka literatury, sztuki, muzyki, doktora filozofii i literata. Zmuszony do emigracji z powodów politycznych, w 1914 roku rozpoczął ożywioną działalność jako wykładowca języka polskiego we Francji. Zapoczątkował wykłady, które stały się zalążkiem pierwszej polonistyki we Francji.
Po wybuchu wojny zaangażował się w Polski Ruch Oporu we Francji, stanął na czele Polskiego Czerwonego Krzyża niosącego pomoc uchodźcom oraz został prezesem Towarzystwa Opieki nad Polakami.
Aresztowany 19 marca 1943 przez Włochów i wydany Niemcom po okrutnych przesłuchaniach zostaje wywieziony do obozu w Buchenwaldzie.
Po wojnie i powrocie z obozu postanawia pozostać z rodziną we Francji, gdzie organizuje akcję pomocy dla polskiej młodzieży uniwersyteckiej znajdującej się na emigracji. Był bardzo czynnym literatem, wykładowcą uniwersyteckim, sekretarzem generalnym Polskiego Towarzystwa Historyczno-Literackiego w Paryżu.
Działał na wielu płaszczyznach: społecznej, politycznej, naukowej propagując kulturę i dobre stosunki polsko-francuskie. Zaleski przecierał szlaki na emigracji, pomagał polskim naukowcom, był żarliwym orędownikiem polskich spraw we Francji.