ARCHIWUM. Szczecin. Wydarzenia. 17.05.2017. Środa z historią Szczecina: Zabytkowy… betonowy Szczecin @ Muzeum Historii Szczecina
14/05/2017środy z historią Szczecina…
Wydarzenie: Środa z historią Szczecina
„Zabytkowy… betonowy Szczecin”
Gdzie: Muzeum Historii Szczecina. ul. Księcia Mściwoja II 8. 70-533 Szczecin [zobacz w google street view]
Kiedy: 17 maja 2017 (środa), start godz. 17:00
Bilety: wstęp wolny
W ramach cyklu „Środy z historią Szczecina” odbędzie się prelekcja Aleksandry Hamberg-Federowicz z Biura Dokumentacji Zabytków w Szczecinie, zatytułowana „Zabytkowy… betonowy Szczecin. Szczeciński przemysł cementowy i jego wpływ na krajobraz kulturowy miasta”.
Spotkanie odbędzie się w środę (17 maja 2017) w Muzeum Narodowym w Szczecinie – Muzeum Historii Szczecina w Ratuszu Staromiejskim przy ulicy Księcia Mściwoja II 8. Wstęp wolny.
Pewne rodzaje naturalnych cementów stosowane były w budownictwie już w czasach antycznych, ale dopiero cement portlandzki, wytwarzany w oparciu o metodę Anglika Josepha Aspdina (1778–1855), opatentowaną w 1824 roku, zrewolucjonizował sposób budowania, a jego produkcja stała się prawdziwie innowacyjnym przemysłem XIX wieku.
Mało kto wie, że Szczecin był ważnym ośrodkiem przemysłu cementowego. W 1854 roku w podszczecińskiej Żelechowej uruchomiona została fabryka cementu portlandzkiego (niem. Stettiner Portland-Zement-Fabrik). Była to pierwsza niemiecka cementownia w ogóle.
W latach późniejszych dołączyły do niej inne wytwórnie, zlokalizowane w okolicach Szczecina i w regionie, które z czasem rozrosły się do największych zakładów w ówczesnych Niemczech.
Obecność cementowni sprzyjała powstawaniu firm produkujących prefabrykowane elementy techniczne i inżynieryjne oraz architektoniczne. Ponadto w samym mieście pojawiły się liczne budowle i budynki wzniesione w nowatorskiej technice żelbetowej.
Prelekcja ma na celu przybliżenie historii szczecińskiego przemysłu cementowego i zaprezentowanie najważniejszych obiektów architektonicznych wzniesionych na terenie miasta z użyciem cementu.