ARCHIWUM. Szczecin. Wydarzenia. 26.02.2017. V Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego w Szczecinie
25/02/2017Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego – zawodowi przewodnicy turystyczni bezpłatnie oprowadzają po Szczecinie…
WYDARZENIE: V Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego w Szczecinie [zobacz w google street view]
GDZIE: [START] Pl. Orła Białego. 70.562 Szczecin
KIEDY: 26 lutego 2017 (niedziela), Start godz. 11:00
BILETY: wstęp wolny
Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego – dzień w którym zawodowi przewodnicy turystyczni bezpłatnie oprowadzają po mieście, a miasta nikt nie zna tak jak oni…
W tym roku szczecińscy przewodnicy turystyczni już po raz czwarty przyłączyli się do akcji w ramach Międzynarodowego Dnia Przewodnika Turystycznego.
Niewątpliwie to duża impreza turystyczna, która budzi zainteresowanie porównywalne z Nocą Muzeów.
Wielkie zwiedzanie z przewodnikami odbędzie się w niedzielę (26.02.2017).
21 lutego 1997 roku, pierwszy raz w Polsce, przewodnicy Stowarzyszenia Przewodników Turystycznych rozpoczęli zwyczaj rokrocznych obchodów Międzynarodowego Dnia Przewodnika Turystycznego (International Tourist Guide Day – ITGD). Na świecie MDP obchodzony jest od 1990 roku.
Szczecińskie obchody Międzynarodowego Dnia Przewodnika Turystycznego zostały zainicjowane przez Zachodniopomorskie Stowarzyszenie Pilotów i Przewodników w roku 2013. Pierwsza impreza z tego cyklu , mimo niesprzyjającej aury zgromadziła w mroźną i śnieżną niedzielę (24 lutego 2013) ponad 400 osób, w tym wiele dzieci.
Ten sukces wydarzenia, mimo skromnych środków, i bardzo spontanicznej organizacji obchodów, udowodnił, że tego rodzaju spotkania mieszkańców grodu Gryfa z profesjonalnymi przewodnikami są nader przydatne.
Najważniejszą zaletą dnia przewodnika jest, że w tym dniu możemy poznać historię całego miasta – powiedział Krzysztof Soska, zastępca prezydenta Szczecina. – A nawet zaułków, które co dzień mijamy w biegu i nie mamy czasu przyjrzeć im się dokładniej.
Praca przewodników ma na celu przede wszystkim promocję miasta i regionu, a także zainteresowanie mieszkańców historią naszej małej ojczyzny, jej ośrodkami kulturalnymi i pielęgnowanie patriotyzmu lokalnego w szerokim tego słowa znaczeniu.
Wydarzenie rozpocznie się na Placu Orła Białego o godz. 11:00, gdzie przewodnicy Stowarzyszenia rozpoczną oprowadzanie wszystkich chętnych po mieście.
Podczas szczecińskich obchodów Międzynarodowego Dnia Przewodnika w programie zwiedzania znajdziemy m.in.:
- „Cuda na fasadach” – trasa autorska Michała Rembasa wg książki „Cuda na fasadach po centrum Śródmieścia
- Muzeum Staromiejskie – szczecińska Starówka, Muzeum Staromiejskie
- Nowe Miasto – trasa autorska Ryszarda Kotli po Nowym Mieście
- Opera* i Zamek* – pl. Orła Białego, Akademia Sztuki, Kamienica Loitzów, kulisy Opery, Zamek, Katedra
- Centrum Dialogu Przełomy* i Klub 13 Muz* – pl. Solidarności, CD Przełomy, Klub 13 Muz, kościół Piotra Pawła, Stare Miasto, Katedra
- Planetarium* – ul. Staromłyńska, Muzeum Narodowe Akademia Morska z wstępem do Planetarium, Cerkiew św., Mikołaja, Katedra
- Brama Portowa i Teatr Kameralny* – ul. Staromłyńska, al. Niepodległości, Brama Portowa, Teatr Kameralny (spotkanie z Michałem Janickim), Urząd Morski, ul. Św. Ducha, Kościół Jana Ewangelisty
- Urząd Morski (Czerwony Ratusz) i Krzyżówka Katedralna – Stare Miasto, Czerwony Ratusz, Poczta Główna, zwiedzanie Katedry połączone z rozwiązywaniem krzyżówki
- Kolej Szczecińska* – budynek Poczty Głównej, dworzec PKP, przejazd pociągiem na Wzgórze Hetmańskie wraz z informacją o planach rozwoju Kolei Metropolitalnej
- Historyczny Tramwaj* – Szczecin z okien historycznego tramwaju
- Cukier Lukier* – trasa skierowana do najmłodszych uczestników i ich rodzin, połączona ze zwiedzaniem Zamku i wizycie w manufakturze słodyczy.
- Szczecin wczoraj i dziś – jak zmieniało się centrum miasta – Akademia Sztuki, ul. Staromłyńska, Zamek, pl. Solidarności, pl. Żołnierza, Niepodległości, Brama Portowa, Stare Miasto, Katedra*ilość miejsc ograniczona (bezpłatne bilety do odebrania na placu Orła Białego przed wyjściem grup)
Kolejność zwiedzanych obiektów w poszczególnych grupach może się różnić.
Organizator zastrzega sobie prawo do zmian w programie
Podobnie jak co roku zwiedzający będą odkrywali zagadki związane z grodem Gryfa, dzięki czemu dowiedzą się:
- W którym miejscu powstało pierwsze przedwojenne centrum handlowe w mieście?
- Gdzie śpiewali Karel Gott, Ałła Pugaczowa i Irena Santor?
- Jakim językiem mówili Gryfici?
- Gdzie znajdowało się jedno z największych kin w Europie?
- Z jakiego materiału wykonano pierwszy wodociąg w Szczecinie?
- Gdzie znajdziemy ślady Jana z Czarnolasu?
- Który budynek stoi na palach drewnianych?
- Gdzie spotkamy Wiadrusa?
- Co Mendelssohn i Verdi mają wspólnego ze Szczecinem?
- Którędy jeździł kabriolet na szynach?