Szczecin. Ważna informacja. 15.07.2010. OSTRZEŻENIE PRZED UPAŁEM
14/07/2010BZK.II.On.5224-17-477/10 Szczecin, dnia 14.07.2010 r., godzina 13.50
OSTRZEŻENIE PRZED UPAŁEM
UWAGA MIESZKAŃCY I OSOBY PRZEBYWAJĄCE NA TERENIE WOJEWÓDZTWA
ZACHODNIOPOMORSKIEGO
Na podstawie komunikatu meteorologicznego przekazanego przez Biuro Prognoz Meteorologicznych IMGW w Szczecinie, ważnego od godz. 12:00 dnia 15.07.2010 do godz. 20:00 dnia 17.07.2010, Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego ostrzega przed możliwością wystąpienia wzrostu temperatury maksymalnej do 32-35 st.C.. Temperatura minimalna 18-22 st.C.
Skutki: Ryzyko udaru słonecznego; uszkodzenia asfaltowych nawierzchni dróg; wzrost zagrożenia pożarowego.
W związku z powyższym,
zaleca się:
- Obserwować zmiany pogody i śledzić komunikaty nadawane przez lokalne rozgłośnie radiowe
i stacje telewizyjne. - Utrzymywać chłodne powietrze wewnątrz pomieszczeń, głównie poprzez stosowanie żaluzji, zasłon oraz urządzeń klimatyzacyjnych.
- Sprawdzić miejsca pobytu wszystkich domowników i osób z najbliższego otoczenia. W miarę możliwości poinformować ich o zbliżającym się niebezpieczeństwie.
- W godzinach od 10.00 do 17.00, ograniczyć do niezbędnego minimum opuszczanie mieszkań lub osłoniętych przed nasłonecznieniem miejsc pobytu.
- Przebywając na zewnątrz unikać miejsc nasłonecznionych. Zakładać na siebie luźno dopasowane ubiory najlepiej w jasnych kolorach. Chronić głowę przed nasłonecznieniem. Szczególną uwagę zwracać na samopoczucie dzieci, osób starszych i osób z widocznymi problemami zdrowotnymi.
- Spożywać zbilansowane, lekkie posiłki.
- Pić regularnie duże ilości soków naturalnych i niegazowanej wody mineralnej.
- Ograniczyć spożywanie napoi alkoholowych.
- Korzystając z wypoczynku nad wodą, unikać miejsc nasłonecznionych; nie schładzać raptownie ciała.
- Prowadząc pojazdy mechaniczne, mieć świadomość zwolnionej reakcji na zdarzenia nagłe, odbywać częstsze postoje w zacienionych miejscach oraz spożywać duże ilości napoi.
- Bezwzględnie przestrzegać zasad bezpieczeństwa przeciwpożarowego.
- W przypadku wprowadzenia obowiązku racjonowania zużycia wody, zgromadzić niezbędne zapasy przeznaczone na własne potrzeby.
- Bezwzględnie podporządkować się poleceniom wydawanym przez władze lokalne i służby medyczne, głównie tym, które odnoszą się do profilaktyki zdrowotnej oraz ograniczeń zużycia wody.
- Szukając pomocy, wzywać straż pożarną (tel. 998), pogotowie ratunkowe (tel. 999), policję (tel. 997) lub korzystać z telefonu alarmowego „112”.