ARCHIWUM. Szczecin. Wydarzenia. 14-28.06.2016. Filmowy przegląd muzyczny – Od big beatu do rocka @ Zamek Książąt Pomorskich
12/06/2016historia polskiej muzyki rockowej w formule koncert + film…
Wydarzenia/impreza: Filmowy przegląd muzyczny – Od big beatu do rocka
Dziedziniec Zamku (w przypadku niepogody sala Kina Zamek)
Gdzie: Zamek Książąt Pomorskich. ul. Korsarzy 34. 70-540 Szczecin [zobacz w google view]
Kiedy: 14-28 czerwca 2016
Bilety: wstęp wolny
Tegoroczna (2016) filmowa oferta plenerowa w ramach Zamkowych Nocy Filmowych rozpocznie się projektem „Od big-beatu do rocka”.
„Od big-beatu do rocka”- historia polskiej muzyki rockowej w filmie.
Wszystkie projekcje poprzedzone zostaną koncertami.
Program „Od big-beatu do rocka” to próba przyjrzenia się temu, jak muzyka rockowa pojawiała się w polskim filmie. Dziś muzyka rockowa czy szerzej – pop jest wszędzie, stanowi naturalny element panoramy kulturalnej. Początki jednak nie były tak oczywiste. Powiew młodzieżowej rewolty trafił na opór komunistycznej władzy. Za dużo było w niej wolności, intensywności, radości, zmysłowości a z czasem także otwartego buntu przeciwko „staremu” światu.
Żeby wzbogacić wieczory filmowe, każdorazowo projekcje filmów poprzedzone zostaną koncertami muzycznymi nawiązującymi do klimatu filmów.
PROGRAM PRZEGLĄDU
14.06.2016 (wtorek), godz. 21:30
Koncert zespołu Markato, Covery zespołu Maanam
Fan
Reżyseria: Wojciech Maciejewski, 1987, 30 min (WFO, Łódź)
Sylwetka Wiesława Ciasnowskiego, opiekuna jednego z kół ZSMP, wyróżnionego nagrodą dla najlepszego wychowawcy. Jedną z dominujących form jego działalności było stworzenie przed kilku laty fanklubu „Kora”. Zrzeszeni w nim fani solistki zespołu Maanam uczestniczą w koncertach, analizują jej twórczość, studiują życiorys.
Wielka majówka
Reżyseria: Krzysztof Rogulski, 1981, 86 min (Silesia, Kadr)
Obsada: Ryszard Kotys, Ewa Wiśniewska, Grażyna Szapołowska, Zbigniew Zamachowski, Krzysztof Kowalewski, Roman Kłosowski, Zbigniew Buczkowski
Kultowy film z udziałem zespołu „Maanam”. Ścieżkę dźwiękową skomponował Marek Jackowski, a Kora śpiewa pięć piosenek – „Moja miłość jest szalona”, „Stoję, czuję się świetnie”, „Och ten Hollywood”, „Tango Domy Centrum”, „Oddech szczura”.
Nastoletni i niedojrzały Rysiek kradnie w domu bogacza ponad milion złotych. Wałęsając się z pieniędzmi po ulicach Warszawy, spotyka cwaniaczka Julka.
15.06.2016 (środa) godz. 21:30
Koncert zespołu The Zwyrols
The Zwyrols to zespół po przejściach, swoje istnienie zaczynał pod szyldem Das Neue Wochenend.
W sumie od 2010 roku zmieniły się cztery osoby. Z oryginalnego składu pozostał tylko wokalista. Swoja muzykę określają jako szczerą, prostą i szczecińską:
„Gramy z tęsknoty i sentymentu do starych kapel, więc jeśli czytając to, oczekujesz czegoś zupełnie innowacyjnego, nie czytaj dalej z troski o własne poczucie bezpieczeństwa psychicznego. Wydurnianie się na scenie traktujemy zupełnie serio i podchodzimy do tego 100% poważnie. Nasza muzyka to w prostej linii czysto szczecińskie granie. Jesteśmy szczerzy w tym, co robimy, nie udajemy kogoś, kim nie jesteśmy. Nasze granie jest proste, ale czyste i szybkie. Gramy surowego punk rocka, ale wkładamy w to całe swoje siły i serce.”
Film o pankach
Reżyseria: Mariusz Treliński, 1983, 16 min. (PWSFTiTv)
Dokumentalna opowieść, w której reżyser podejmuje próbę dotknięcia tematu polskiej subkultury punkowej pod koniec stanu wojennego. Ruch punkowy wydaje się szczerym głosem pokoleniowym w świecie wszechobecnej propagandy.
Bohaterowie Filmu o pankach z niechęcią zwracają się w stronę kamery, mimo że reżyser od początku wyraźnie sygnalizuje, iż jest po ich stronie. W jednej z końcowych scen etiudy Treliński rozmawia z bohaterami na temat sensowności realizowania o nich filmu. Nie wierzą w prawdę na ekranie. Oglądali bowiem stoczniowców, hutników, którzy mówią do kamery to, co wcześniej ustalono, zawsze to samo. Wyrażają przekonanie, że prawdę można ukazać tylko wówczas, gdyby kamera przyglądała się im bez przerwy, bez żadnych ograniczeń. Tymczasem, jak twierdzą bohaterowie, już w prologu, kamera hamuje.
Zad wielkiego wieloryba
Reżyseria: Mariusz Treliński, 1987, 78 min. (Studio Munka/TVP)
Obsada: Sylwia Wysocka, Wojciech Malajkat, Zbigniew Zamachowski, Roman Wilhelmi, Ewa Żukowska
Debiut fabularny Mariusza Trelińskiego, dziś znanego i uznanego na świecie twórcy wspaniałych widowisk operowych, wówczas młodego reżysera i scenarzysty, jednego z przedstawicieli generacji „dzieci stanu wojennego”. Jego przejmujący film miał być swoistym pokoleniowym manifestem, zbiorowym portretem młodzieży bez perspektyw, zasad i ambicji. Ci młodzi ludzie widzieli jak upadały ideały i nadzieje ich starszego rodzeństwa i rodziców, więc na wszelki wypadek nie wierzą już w nic, niczego nie chcą, na niczym im nie zależy. Bronią się jeszcze tylko przed codzienną kolejkowo-reglamentowaną szarością, uciekając w świat kolorowych, narkotykowo-alkoholowych rajów.
17.06.2016 (piątek), godz. 21.30
Koncert zespołu Acoustic Guitar Project Małgorzata Jarmoc, Wojciech Rapa
Szczeciński big beat: wielkie przeboje z dawnych lat
Jak powstali Skaldowie
Reżyseria: Stanisław Kokesz, 1969, 22 min, (WFDiF-TVP)
Film krótkometrażowy Stanisława Kokesza przedstawiający historię zespołu Skaldowie.
Mocne uderzenie
reż. Jerzy Passendorfer, 1966, 78 min (Kadr)
obsada: Magdalena Zawadzka, Irena Szczurowska, Wieńczysław Gliński, Jarema Stępowski, Zofia Czerwińska, Wiesław Michnikowski
Kuba w dniu swojego ślubu dowiaduje się, że ma sobowtóra – gitarzystę bigbitowego, Johnny’ego Tomalę. Ten zbieg okoliczności doprowadza do piętrzących się kłopotów Kuby. Majka, jego narzeczona, nie chce uwierzyć w historię z sobowtórem i posądza go o podwójne życie. Nie widząc innego wyjścia, Kuba postanawia wcielić się w rolę Johnny’ego, by udowodnić Majce, że sobowtór istnieje naprawdę. Niespodziewanie Majka zakochuje się w Tomali, czyli w udającym go… własnym narzeczonym
21.06.2016 (wtorek), godz. 21.30
Koncert zespołu 747
Szczecińska grupa 747 to świeża krew na krajowej scenie hardcore/punk. Zespół powstał w 2012 roku z inicjatywy Kuby Krawczyka, którego fani punk rocka znają zapewne z wieloletniej obecności w składzie The Analogs. Nazwa zespołu nawiązuje do samolotu Boeing 747, którego szybkość i głośność stały się wizytówką kapeli.
KSU Legenda Bieszczad. legenda rocka
Reżyseria: Jerzy Jernas, 2007, 30 min. (Garaż-film)
Film dokumentalny o legendzie polskiego punk rocka, bieszczadzkim zespole KSU. Grupa, obchodząca w 2007 roku 25 – lecie działalności, wciąż gra koncerty w całej Polsce, przyciągając trzy pokolenia fanów.
Fala
Reżyseria: Piotr Łazarkiewicz, 1986, 79 min, (Studio im. Irzykowskiego)
W latach osiemdziesiątych Festiwal Muzyków Rockowych w Jarocinie stał się mekką młodych Polaków kochających muzykę, „której nie było w telewizji”. Rokrocznie, niewielkie miasteczko w województwie kaliskim, przeżywało najazd fanów polskiej muzyki. Przyjeżdżali z całej Polski, punkowcy w skórzanych, nabijanych ćwiekami, kurtkach i kolorowych fryzurach, ogoleni na łyso skini, długowłosi heavy-metalowcy, hipisi i ci bez „mundurków”. Przebieg festiwalu w 1985 roku zarejestrowali filmowcy ze Studia im. Karola Irzykowskiego. Tak powstał pełnometrażowy dokument Fala przedstawiający jarociński festiwal muzyki rockowej w oczach biorącej w nim udział młodzieży i ówczesnych władz miasta oraz przedstawicieli organizacji społecznych. Dwa punkty widzenia, dwie kompletnie różne wizje świata.
22.06.2016 (środa), godz. 21.30
Koncert Bogu / Hyziu
Specjalizuje się w muzyce Rap i Hip-Hop. Suportował takie filary rapu jak: Apollo Brown, Akrobatik, Edo G, Guilty Simpson, Skyzoo, AZ, Termanology, Torae, Farbeon, oraz liczne gwiazdy polskiej sceny hiphopowej.
Paktofonika scen. Piotr Śliwowski, 2009, 26 min. (TVP)
Osią reportażu są losy hiphopowego zespołu Paktofonika i jej legendarnego lidera – charyzmatycznego Magika – członka składów Kaliber 44 i Paktofonika, autora przełomowych dla hip-hopu, poetyckich, metafizycznych tekstów, bezkompromisowego artysty, który zginął śmiercią samobójczą 26 grudnia 2000 r. Był to przełom wieków, czas nadciągającej recesji, dynamicznego rozwoju technologicznego, a zarazem coraz większej i coraz bardziej nachalnej ingerencji mediów i reklamy w życie społeczne. Magikowi udało się opisać lęki towarzyszące pokoleniu młodych ludzi w tamtym okresie. Jego tragiczna śmierć stała się dla jego rówieśników symbolem konsekwencji, jakie płaci się za bezkompromisowość.
Jesteś Bogiem
Reżyseria: Leszek Dawid, 2012, 119 min. (Kadr/ Kino Świat)
Obsada: Marcin Kowalczyk, Tomasz Schuchardt, Dawid Ogrodnik, Arkadiusz Jakubik, Marcin Dorociński
Pełnometrażowy film o grupie Paktofonika, która zmieniła oblicze polskiego hip-hopu. Obraz koncentruje się na historii Magika, Rahima i Fokusa, którzy za sprawą takich utworów, jak słynny „Jestem bogiem”, stali się głosem pokolenia młodych Polaków ostatnich kilkunastu lat.
28.06.2016 (wtorek), godz. 21.30
Koncert Piosenki Czesława Niemena w wykonaniu Andy-Andrzeja Szpaka – śpiew, instr. klawiszowe, Wojciecha Rapy – gitara, śpiew (Wawele, Czerwono-Czarni), Małgorzata Jarmoc – śpiew oraz Tomasza Szpaka – perkusja.
Sukces
Reżyseria: Marek Piwowski, 1968, 13 min (WFDiF)
Filmowy portret Czesława Niemena.
Sen o Warszawie
Reżyseria: Krzysztof Magowski, 2014, 107 min (Gutek Film)
Sen o Warszawie w reżyserii Krzysztofa Magowskiego, to pierwszy duży film biograficzny o Czesławie Niemenie, piosenkarzu, kompozytorze i multiinstrumentaliście, ikonie polskiej muzyki rozrywkowej. Okazją do jego realizacji stała się 10. rocznica śmierci charyzmatycznego artysty, zmarłego w styczniu 2004 roku. W filmie wykorzystano wiele nieznanych dotąd materiałów archiwalnych, które rzucają nowe światło na życie Niemena. Opowiadają o nim barwnie członkowie jego rodziny, zaprzyjaźnieni muzycy, krytycy, dziennikarze muzyczni – w sumie ponad 50 osób – a wszystko to na tle meandrów polityki kulturalnej PRL-u, odpowiedzialnej za zmienne losy jego kariery i percepcji jego twórczości. Film jest bogato ilustrowany muzyką Niemena, wybranego w 1999 roku w plebiscycie tygodnika „Polityka” na wykonawcę wszech czasów. Był człowiekiem-instytucją, jednym z nielicznych, którzy tworzyli nieprzerwanie dla czterech generacji Polaków.