ARCHIWUM. Szczecin. Wydarzenia. 20.08.2015. Spotkanie – Zakony Rycerskie w Chwarszczanach @ Biblioteka Filia nr 54 [ProMedia]
14/08/2015dokładnie o godzinie 17:00 Zakon Rycerski w Chwarszczanach przeprowadzi atak na filię biblioteczną 54…
Wydarzenie: Spotkanie Zakony Rycerskie w Chwarszczanach od XIII do XVI wieku (historia oraz prace archeologiczne)
Gdzie: Biblioteka Filia nr 54 [ProMedia]. Al. Wojska Polskiego 2. Szczecin
Kiedy: 20 sierpnia 2015 (czwartek), start godz. 17:00
Bilety: wstęp wolny
Rycerze w pełnym uzbrojeniu zajmą i na dwie godziny zaanektują salę spotkań literackich i publicystycznych w bibliotece.
Grzegorz Lazarus, dowódca Chorągwi Kazimierza V, i dr Przemysław Kołosowski, archeolog, poprowadzą spotkanie poświęcone Zakonom Rycerskim rezydującym w Chwarszczanach w okresie od XIII do XVI wieku.
Oprócz historii tych Zakonów zaprezentowane zostaną też najnowsze odkrycia archeologiczne w Chwarszczanach i okolicach. Ponadto odbędzie się prezentacja uzbrojenia od XIII do XV wieku.
Na wszystkich uczestników spotkania czeka słodki poczęstunek w postaci Miodów Chwarszczańskich!
Spotkanie pod wszystkomówiącym tytułem „Zakony Rycerskie w Chwarszczanach od XIII do XVI wieku (historia oraz prace archeologiczne)” przygotowano w ramach promocji wydarzenia „Oblężenie Chwarszczan – 1433”, które odbędzie się nieco ponad tydzień później, w samych Chwarszczanach.
Widowiskowa i malownicza rekonstrukcja nawiązywać będzie do wydarzeń z roku 1433, dwadzieścia trzy lata po pogromie Krzyżaków pod Grunwaldem. Zakon po początkowej klęsce odzyskał większość utraconych zamków i umocnił się. W małej komandorii Joannitów w Chwarszczanach stanął oddział Husytów wspieranych przez rycerstwo wielkopolskie wracających z wyprawy łupieżczej po Nowej Marchii oraz rodzimych ziemiach Zakonu Krzyżackiego.
Nie zdają sobie sprawy, że nadciąga przeciwko nim oddział wojsk krzyżackich pod dowództwem wójta krzyżackiego Henryka von Rabenstein, który w odwecie za pomoc jaką Joannici udzielili Polakom i Husytom postanowił się zemścić!
O tym, co wydarzyło się bez mała 600 lat temu, dowiemy się na spotkaniu z kultywującymi rycerskie tradycje entuzjastami średniowiecznej kultury.