ARCHIWUM. Szczecin. Wydarzenia. 02.04.2015. Wykład: z archeologią przez kontynenty: Ötzi. Człowiek Lodu (Europa) @ Muzeum Narodowe w Szczecinie
28/03/2015Jakie jest znaczenie 61 wytatuowanych znaków, które zdobiły jego ciało?
Wydarzenie: Wykład: z archeologią przez kontynenty: Ötzi. Człowiek Lodu (Europa)
GDZIE: Muzeum Narodowe w Szczecinie. Ul. Wały Chrobrego 3. Szczecin
KIEDY: 2 kwietnia 2015 (czwartek), start godz. 17:00
BILETY: wstęp wolny
W czwartek (2 kwietnia 2015) w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Szczecinie w ramach cyklu „Z archeologią przez kontynenty” Pan Tomasz Choroba poprowadzi wykład „Ötzi. Człowiek Lodu (Europa)”.
19 września 1991 roku, o godzinie 13:30 grupie turystów przemierzających Alpy Ötzalskie, w topniejącym górskim lodowcu ukazało się zamarznięte ciało człowieka.
Nieszczęśnika uznano początkowo za zmarłego tragicznie górskiego wędrowca, który zboczył ze szlaku, jednak po przetransportowaniu ciała do Uniwersytetu w Innsbrucku zorientowano się, że odkryte ciało to tak naprawdę szczątki człowieka żyjącego 5300 lat temu.
Tak rozpoczął się pierwszy rozdział poznawania naturalnie zmumifikowanego ciała człowieka, któremu naukowcy nadali imię Ötzi. Po niemal 25 latach interdyscyplinarnych badań udało się otrzymać odpowiedzi na wiele pytań, część kwestii budzi jednak w środowisku badaczy ciągłe kontrowersje. Kim był? Jak wyglądał? Czym się zajmował? Jakie trapiły go przypadłości? Jakie jest znaczenie 61 wytatuowanych znaków, które zdobiły jego ciało?
Jakie informacje dostarczyło badanie DNA Ötziego? Co miał przy sobie podczas górskiej wędrówki i wreszcie, jak i dlaczego skończyło się jego życie? O tych wszystkich rzeczach opowiemy na kolejnym wykładzie odbywającym się w ramach cyklu „Z archeologią przez kontynenty”.
Spotkania w ramach cyklu „Z archeologią przez kontynenty” przeznaczone są dla szerokiej grupy osób zainteresowanych archeologią i historią różnych zakątków świata, a szczególnie dla młodzieży, kandydatów na studia i studentów, lecz również dla osób, które z archeologią nie miały wcześniej zbyt wiele do czynienia.
Wykłady dotyczą zagadnień, zjawisk i miejsc już znanych – obecnych od dawna w literaturze naukowej i popularnonaukowej – na które najnowsze badania rzuciły nowe światło, jak i tych, które zostały odkryte zupełnie niedawno.
Rekonstrukcja wyglądu Ötziego wykonana przez holenderskich artystów Adrie i Alfonsa Kennis. South Tyrol Museum of Archaeology, fot. Ochsenreiter